Masz pytanie? Skontaktuj się z nami: (+48) 789 171 447 office@tlumaczymy.org

PL EN

Skandynawska kultura biznesu

Jak planować biznes w krajach skandynawskich

Każdy, kto planuje współpracę ze skandynawskimi firmami albo prowadzenia działalności w jednym z krajów nordyckich, powinien w pierwszej kolejności poznać specyficzny styl pracy i kulturę biznesu, jakie panują w tych krajach. To, co nam nad Wisłą wydaje się normą, może być zupełnie inaczej odebrane w Szwecji czy Danii. Co jest potrzebne do poruszania się po skandynawskim krajobrazie biznesowym i do budowania udanych relacji biznesowych?

 

Przedsiębiorcy planujący założenie firmy czy realizację projektu w Danii, Norwegii, Finlandii lub Szwecji muszą poznać i zrozumieć unikalne cechy i warunki biznesowo-kulturowe tego regionu. A różnic kulturowych, pomimo bliskości geograficznej, jest całkiem sporo. Przykładowo my jesteśmy przyzwyczajeni do tytułów i hierarchicznej struktury, podczas gdy Szwedzi czy Duńczycy nie przywiązują do tego aż tak dużego znaczenia. Zatem na co zwrócić uwagę, by na starcie współpracy nie dopuścić do nieporozumień? Jak przygotować się do specyfiki tych krajów, tamtejszego stylu życia i kultury pracy? Czym przyciągnąć partnera biznesowego z Finlandii czy Norwegii?

 

Płaska hierarchia i równość

Zacznijmy od tematu, który już poruszyliśmy – hierarchia – coś, co w polskich firmach i instytucjach ma spore znaczenie. Dla nas standardem są struktury pionowe, połączone z tytułowanie: „panie dyrektorze, pani dyrektor”. Skandynawskie firmy słyną natomiast z płaskich struktur organizacyjnych, promujących równość i inkluzywność. W takim środowisku przywództwo polega bardziej na współpracy niż dyktowaniu i wskazywaniu palcem. W Skandynawii oczekuje się, że wewnątrz organizacji liderzy, managerowie są otwarci i w swoim działaniu uwzględniają perspektywy pracowników i ich komfort pracy.

 

Nieformalna komunikacja to trochę pokłosie horyzontalnej struktury zespołów. Zwykle liderzy i pracownicy komunikują się bezpośrednio, często pomijając formalne kanały; możesz więc spodziewać się bezpośredniego i otwartego stylu komunikacji. Dlatego Ty, przybyszu znad Wisły, bądź w swoich interakcjach równie szczery i otwarty, zachowaj przyjazny i dość luźny ton. 

Ta mieszanka bezpośredniości i nieformalności pozwala na szybsze rozwiązywanie problemów i bardziej autentyczne relacje w miejscu pracy. Rozpoczynając współpracę, staraj się stworzyć atmosferę, która zachęca się do otwartej komunikacji. Pamiętaj, że w Skandynawii najlepsze pomysły często pochodzą ze wspólnych wysiłków, a nie z instrukcji z góry.

 

Budowanie zaufania

Niezależnie od sektorów w przemyśle czy handlu, niezależnie od wielkości firmy, zaufanie jest kamieniem węgielnym skandynawskich relacji biznesowych. Rzetelność, uczciwość, wiarygodność, punktualność – tak musisz być postrzegany i tym musisz się wykazać. Budowanie zaufania jest inwestycją długoterminową, a to przecież kluczowe do zabezpieczenia trwałych relacji biznesowych. Szybko przekonasz się, że Norwegowie czy Duńczycy traktują dane słowo tak samo poważnie jak podpis pod umową. Ba, często to nawet ważniejsze niż niejeden dokument.

 

Można by powiedzieć, że poziom zaufania jest dla naszych północnych sąsiadów jednym ze wskaźników skutecznego biznesu. 

 

Równowaga między pracą a życiem prywatnym

Skandynawski sposób postrzegania równowagi między pracą a życiem prywatnym jest w tych państwach modelowy. Region jest znany ze zdrowej kultury pracy, gdzie nadgodziny są przeżytkiem, a życie osobiste jest bardzo cenione. Przejawem tego są m.in. elastyczne warunki pracy, odpowiednia ilość urlopu i wsparcie dla rodzinnych zobowiązań pracowników. To work life balance w czystej postaci! 

 

W tamtejszej kulturze biznesowej głęboko zakorzenione są również zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna. W Finlandii czy Szwecji zupełnie normalnym i powszechnym oczekiwaniem jest to, że firmy będą działać odpowiedzialnie, z silnym naciskiem na ochronę środowiska i etyczne praktyki. Zastanów się, jak możesz pozytywnie przyczynić się dla lokalnej społeczności i środowiska naturalnego. Jeśli chcesz zaistnieć na szwedzkim czy norweskim rynku, musisz szanować tę równowagę między interesami a życiem poza pracą. 

 

Sztuka współpracy

To kolejna cecha, która dość mocno odbiega od polskich standardów. W Skandynawii proces podejmowania decyzji jest często zdecentralizowany, zespołowy, mający na celu osiągnięcie konsensusu, a nie narzucenia zdania większości. Takie podejście zapewnia, że wszystkie głosy są słyszane i brane pod uwagę, co z kolei prowadzi do bardziej wszechstronnych i skutecznych rozwiązań. 

 

Zamiast narzucać zdanie, lepiej zachęcaj do dyskusji i debaty w swoim zespole i bądź gotowy spędzić czas na spotkaniach, gdzie każda opinia członka jest cenna. To podejście oparte na konsensusie może tylko zwiększyć zespołowość i prowadzi do bardziej innowacyjnych rozwiązań. Wykorzystaj to!

 

Wspieranie innowacji i kreatywności

Skandynawia jest centrum innowacji i kreatywnego myślenia, a firmy z tego rejonu często są na czele postępu technologicznego. Dlatego w relacjach postaw na styl, który zachęca do myślenia poza utartymi schematami. Jeśli jesteś pracodawcą, zapewnij możliwości ciągłego uczenia się i rozwoju oraz bądź otwarty na nietypowe pomysły i rozwiązania. Ten innowacyjny duch to nie tylko bycie konkurencyjnym; to również promowanie ciągłego doskonalenia i rozwoju. Pokaż, że te wartości są dla ciebie ważne.

 

Tradycja też jest ważna

Chociaż Skandynawowie są zorientowani na światowe rynki i globalny rozwój, to wciąż pozostaje w nich silne poczucie lokalnej tożsamości i wartości. Dla nich ważne jest zrozumienie i szacunek dla lokalnych zwyczajów, praktyk, języków, dialektów. Przykładem może być norweski noblista z 2023 roku Jon Fosse, który mocno podkreśla, że tworzy w nynorsk – jednym z dwóch oficjalnych standardów piśmienniczych języka norweskiego. 

 

Jak okazać poszanowanie dla tych wartości? Tu kłaniają się na przykład specjalne tłumaczenia – umów, folderów reklamowych, ofert i innych pism, które trafią do skandynawskich kontrahentów i partnerów biznesowych. Tego nie zrobi dobrze chatgpt czy internetowy translator! To właściwe tłumaczenie strony internetowej na język duński czy fiński, to symultaniczne tłumaczenie konferencyjne podczas międzynarodowych spotkań.

 

Co oznacza to specjalne tłumaczenie? To tak zwane tłumaczenie kreatywne (transkreacje), w którym komunikat dostosowany jest do odbiorcy, do jego środowiska i kręgu kulturowego. To coś więcej niż lokalizacja tłumaczenia, choć nawet ta forma to warunek sine qua non udanej współpracy.

To wszystko oferujemy w ILS Tłumaczenia, dlatego jeśli planujesz skandynawską ekspansję, zacznij od wybrania fachowego biura tłumaczeń.

 

Rozpoczęcie działalności w Skandynawii oferuje unikalną okazję do zaangażowania się na rynkach, które cenią równość i zaufanie, które przywiązują dużą wagę do innowacyjności i kreatywności. Przyjmij te wartości, a znajdziesz przyjazne środowisko dla swoich działań i planów.

Kontakt Napisz lub zadzwoń, pomożemy!

CENTRALA ILS


ILS Lions Group Sp. z o.o.

ul. Zamojska 18 lok.2.
93-486 Łódź

telefon: (+48) 789 171 447
email: office@tlumaczymy.org

 

ILS Szczecin

ul. Sienna 9
70-542 Szczecin
telefon: (+48) 609 624 820
email: szczecin@tlumaczymy.org

 

www: tlumaczymy.org

  Maksymalna waga plików nie powinna przekraczać 20MB.


  Firma ILS Tłumaczenia została powołana do życia w kwietniu 2004 roku. Naszym założeniem od samego początku było dostarczanie klientom korporacyjnym i indywidualnym najwyższej jakości usług tłumaczeniowych.

  Dziś z usług naszego biura tłumaczeń korzystają setki firm i tysiące osób z Polski i świata, którzy poszukują rzetelnego i godnego zaufania partnera. Tym, co nas wyróżnia, są tłumaczenia specjalistyczne, branżowe oraz lokalizacja i transkreacja. 

  Działamy w całej Polsce. Naszą siedzibą jest Łódź, a drugie biuro mieści się w Szczecinie. Współpracujemy z tłumaczami i native speakerami. 

  BEZPŁATNA WYCENA W 30 MINUT!

   ×